ناباروری در مردان

ناباروری و مردان

اگرچه هنوز بعضی از افراد به این فکر می کنند باروری به عنوان "مشکل زنانه هست" ، در 20٪ از زوجین نابارور ، مشکل فقط در شریک زندگی مرد است.

بنابراین بسیار مهم است که مردان از نظر باروری نیز آزمایش شوند زنان همچنین مهم است که  زودهنگام این کار را انجام دهند. اگرچه ممکن است برخی از افراد بخواهند آزمایش خود را به تعویق بیندازند - احتمالاً برای جلوگیری از ایجاد حس خجالت - آزمایش زودهنگام می تواند باعث کاهش ناراحتی و هزینه بی مورد شریک زندگی آنها شود.

این همچنین یک روش خوب برای کاهش سریع مشکلات احتمالی است.

آزمایش برای ناباروری

اولین کاری که باید برای مسائل باروری انجام شود مراجعه به پزشک ، به طور معمول یک متخصص ارولوژی است.

بعد از معاینه فیزیکی ، پزشک احتمالاً یک تست بررسی منی را تجویز می کند(تجزیه و تحلیل مایع منی ، که میزان و مقدار اسپرم را در اسپرم بررسی می کند.)

دکتر شما می خواهد شما نمونه آن را در آنجا یا حداقل جایی در این نزدیکی بگذارید ، زیرا مهم است که تجزیه و تحلیل سریع انجام شود. فقط بخاطر بسپارید ، همانطور که احساس خجالت می کنید ، تجزیه و تحلیل منی آزمایش عادی است و نتایج می تواند ماه ها شما را از نگرانی و استرس نجات دهد

اگر اولین تجزیه و تحلیل مایع منی طبیعی باشد ، پزشک ممکن است آزمایش دوم را برای تأیید نتایج تجویز کند.معمولاً دو آزمایش طبیعی به این معنی است که مرد از نظر ناباروری هیچ مشکل قابل توجهی ندارند.اگر چیزی در نتایج نامنظم به نظر برسد ، پزشک ممکن است آزمایشات بیشتری را برای تعیین دقیق مشکل انجام دهد

 در این مرحله ، اگر قبلاً به متخصص ارولوژی مراجعه نمی کردید، باید به یک متخصص مراجعه کنید


آنچه تجزیه و تحلیل مایع منی می تواند تشخیص دهد

·  آزواسپرمی:هیچ اسپرمی تولید نمی شود ، یا اینکه اسپرم در منی ظاهر نمی شود.

· الیگوسپرمیا: تعداد کمی اسپرم تولید می شود.

· مشکلات حرکتی اسپرم: اگر اسپرم به طور عادی حرکت نکند ، احتمال اینکه بتواند تخمک را بارور کند ، کمتر وجود دارد.

· مشکلات مورفولوژی اسپرم :اشکال در فرم و ساختار - شکل شناسی - اسپرم ممکن است باعث ناباروری شود

اما گرچه ممکن است این شرایط دلیل مستقیمی برای باردار نشدن شما باشد ، اما ممکن است علت آن خود یک بیماری زمینه ای باشد.پزشک شما احتمالاً می خواهد با سفارش آزمایش خون و ادرار یا سایر روش ها ، موضوع را بیشتر بررسی کند

دلایل ناباروری مردان

دلایل زیادی برای ناباروری مردان وجود دارد

برخی از آنها ناشی از مشکلات جسمی است که از انزال طبیعی اسپرم در منی جلوگیری می کند. برخی دیگر بر کیفیت و تولید خود اسپرم تأثیر می گذارند


مشکلات احتمالی باروری مردان بیماری های مقاربتی یا سایر عفونت ها

 عفونت های دستگاه تناسلی مانند کلامیدیا و سوزاک می توانند باعث ناباروری در مردان شوند ناباروری اغلب با درمان عفونت حل می شود.

انسداد ، نقص مادرزادی ، یا آسیب جسمی. که در بعضی موارد ، مردان با انسداد در قسمت هایی از بیضه یا سایر ناهنجاری هایی که مانع از ورود اسپرم به مایع منی می شوند ، متولد می شوند.

ضربه فیزیکی به بیضه ها ، پروستات و مجرای ادرار همچنین منجر به مشکلات باروری می شود. جراحی می تواند گاهی اوقات مشکل را اصلاح کند.

انزال عقب مانده. در این اختلال ، مایع منی از انزال آلت تناسلی مرد خارج نمی شود ، بلکه در عوض وارد مثانه می شود

. علت آن می تواند دیابت ، داروهای خاص و جراحی مثانه ، پروستات یا مجرای ادرار باشد.

بیماری های ژنتیکی اگرچه نادر است ، اما بیماری های ژنتیکی مانند فیبروز کیستیک ،اختلالات ارکروموزومی می تواند باعث ناباروری شود.

مشکلات خود ایمنی. در برخی موارد ، سیستم ایمنی بدن به اشتباه می تواند سلولهای اسپرم را هدف قرار داده و با آنها مانند یک ویروس خارجی رفتار کند. در نتیجه اسپرم می تواند آسیب ببیند

مشکلات هورمونی عدم تعادل هورمونی خاص - در هیپوفیز و تیروئید : به عنوان مثال غده ها - می توانند باعث ناباروری شوند. پزشک شما ممکن است درمان دارویی را پیشنهاد کند.

مشکلات جنسی. اختلال در نعوظ (ناتوانی جنسی) و انزال زودرس به وضوح می تواند تاثیری در باروری داشته باشد.اختلال نعوظ می تواند توسط مشکلات روانشناختی مانند اضطراب ، احساس گناه ، یا اعتماد به نفس پایین را منجر گرددهمچنین به دلیل مشکلات جسمی مانند دیابت ، فشار خون بالا ، کلسترول بالا و بیماری های قلبی ایجاد می شود. علاوه بر این ، ناتوانی جنسی ممکن است از عوارض جانبی برخی از داروها مانند داروهای ضد افسردگی باشد. با پزشک خود در مورد راه های درمان هرگونه مشکل جنسی صحبت کنید.

واریکوسل :واریکوسل ها رگ های واریسی بزرگ شده ای هستند که در کیسه بیضه ایجاد می شوند و از جریان مناسب خون جلوگیری می کنند.واریکوسل در 15٪ کل مردان و در 40٪ مردانی که از نظر ناباروری ارزیابی می شوند وجود دارد.اگرچه ممکن است در نازایی مردان تأثیرگذار باشند ، اما مطالعات اخیر این سوالات را مطرح می کنند که آیا جراحی برای اصلاح واریکوسل اثر مفیدی دارد؟

عوامل دیگر در ناباروری مردان

·        ورزش بیش از حد مطالعات نشان داده است که ورزش بیش از حد ممکن است منجر به آزاد شدن بیش از حد هورمونهای استروئیدی شود.

·چاقی

·استرس

·استفاده از مخدرهایی مانند ماری جوانا و کوکائین ، مصرف استروئیدها ، نوشیدن الکل و سیگار کشیدن می تواند تعداد اسپرم را کاهش دهد.

·قرار گرفتن در معرض سموم و خطرات زیست محیطی ؛ سموم دفع آفات ، سرب ، تشعشع ، مواد رادیواکتیو ، جیوه و فلزات سنگین ممکن است روی باروری تأثیر بگذارد.

·حرارت؛ اگرچه این اثر معمولاً موقتی است ، اما درجه حرارت بالا در بیضه ها می تواند تولید اسپرم را کاهش دهد. گرمای زیاد می تواند ناشی از پوشیدن لباس هایی باشد که کاملاً تنگ هستند و گرما را به دام می اندازند ، دوچرخه سواری مکرر یا با استفاده از حمام های گرم زیاد


باردار شدن با ناباروری مردان

اگر مردی هستید که تشخیص داده شده است ناباروری است ، باید با پزشک خود در مورد هرگونه تغییر رفتاری که احتمال بارداری شما را افزایش می دهد صحبت کنید.اگر تعداد اسپرم شما کم باشد ، پزشک ممکن است به منظور ایجاد غلظت بهتر اسپرم ، رابطه جنسی را با تکرار کمتر انجام دهد.همچنین باید در مورد مصرف ویتامین ها سوال کنید.برخی مطالعات اخیر نشان داده است که مردان با استفاده از ترکیبی از اسید فولیک و روی می توانند میزان کم اسپرم خود را بهبود بخشند.اگر سطح هورمون غیرطبیعی دارید ، پزشک ممکن است درمان هورمونی را توصیه کند.اگر دچار انزال عقب گرد هستید ، اغلب می توانید این مشکل را با داروهای رایج بدون نسخه درمان کنید.در برخی موارد که مرد دارای ناباروری خفیف است ، تلقیح مصنوعی یا سایر روش های کمک به تولید مثل ، GIFT ، ZIFT یا IVF ، ممکن است مفید باشد.

 یک درمان هیجان انگیز برای ناباروری مردان و تعداد کم اسپرم ، نوعی ریز دستکاری به نام تزریق اسپرم اینترا سیتوپلاسمی (ICSI) است. این یک روش آزمایشگاهی است که در آن اسپرم وسپس تخمک بارور شده در رحم زن کاشته می شود.

اگر مرد نطفه نداشته باشد ، می توان از یکی از چندین روش برای بازیابی اسپرم از بیضه استفاده کرد

میزان موفقیت به طور کلی خوب است - به اندازه 65٪ کلینیک های داخلی.

اما عواملی مانند کیفیت پایین اسپرم ، کیفیت پایین تخمک و سن بالاتر مادر می تواند شانس موفقیت را کاهش دهد.

تکنیک های دیگری که ممکن است به مشکلات باروری کمک کنند در حال توسعه هستند.

منبع:American Society for Reproductive Medicine web site
/ 0 نظر / 22 بازدید